Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

«Πνίγηκε» στα Πηγάδια ο Παναθηναϊκός

Η Ξάνθη επικράτησε των «πράσινων» με 4-2

panathinaikos-ksanthi

Σε ήττα, με το ευρύ 4-2, υποχρέωσε η Ξάνθη τον Παναθηναϊκό στα πλαίσια της 15 αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ που διεξήχθη στα «Πηγάδια«.

Η ακριτική ομάδα, που μερικές εβδομάδες πριν είχε επικρατήσει και του ΠΑΟΚ με το ίδιο σκορ, έφτασε στους 24 βαθμούς κι έπιασε τη Βέροια στην Πέμπτη θέση, ενώ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έμεινε τέσσερις πόντους πίσω από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Ο αγώνας απόκτησε τρελό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και σε αυτό έπαιξαν ρόλο, εν πολλοίς, τα τρία γκολ που είχαν σημειωθεί λίγο μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Πριν καλά-καλά καταλάβει τι συμβαίνει, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει 2-0 από την κεφαλιά του Γούτα στο 3ο λεπτό, σε εκτέλεση κόρνερ και το ζυγισμένο βολέ του Βασιλακάκη στο 16΄, σε φάση διαρκείας στην περιοχή στην περιοχή του Στιλ κι ενώ ο Άγγλος τερματοφύλακας είχε εξουδετερώσει προηγουμένως δύο τετ α τετ!

Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός μείωσε με ωραίο πλασέ του Καρέλη, από πάσα του Νάνο, ενώ στο 41΄ οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Σολτάνι, που αμαρκάριστος στο γύρισμα του Κλέιτον από δεξιά αστόχησε ελάχιστα.

Ανάλογες συγκινήσεις επιφύλαξε και το δεύτερο ημίχρονο, σε μια αποθέωση του επιθετικού παιχνιδιού αλλά και ευστοχίας και από τις δύο ομάδες. Στο 52΄ και σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Σολτάνι βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να την κατευθύνει προς την εστία του Στιλ, για το 3-1.

Αφού στο 59ο λεπτό ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα πάνω στη γραμμή προλαβαίνοντας τον Πέτριτς, στο 63΄ οι «Ακρίτες» έφτασαν στο 4-1 με τον Καπετάνο, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 4-1.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν και πάλι ο Καρέλης που μείωσε για τον Παναθηναϊκό, σε γύρισμα του Ντίνα από αριστερά, για να χάσουν μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι στο 68΄, όταν ο Κυριακίδης απέκρουσε σωτήρια στο τετ α τετ με τον Πέτριτς και τον Καπετάνο να «σημαδεύει» το αριστερό δοκάρι του Παναθηναϊκού με σουτ εκτός περιοχής, στο 80΄.

Φάσεις πάντως υπήρχαν κι άλλες και μάλιστα σημαντικές. Στο 85΄ το σουτ του Κλωναρίδη έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της Ξάνθης, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σολτάνι πήρε την πάσα του Ρούντι και σούταρε, για να αποκρούσει ο Στιλ και στη συνέχεια η μπάλα να σταματήσει στο δοκάρι του, στο μακράν ωραιότερο και συναρπαστικότερο φετινό παιχνίδι της Σούπερ Λίγκας.