Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα (77-81) ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αν και «κυνηγούσε» τη Μπαρτσελόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, είχε την ευκαιρία να ανατρέψει την κατάσταση, όμως «πούλησε» τη μπάλα στο τέλος και ηττήθηκε 81-77.

139701xlargeΟι «πράσινοι» αν και ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, πλήρωσαν το δεύτερο καταστροφικό δεκάλεπτο, αλλά και τα πολλά λάθη στο φινάλε και ηττήθηκαν για τέταρτη φορά φέτος και 8η σερί από τη Μπαρτσελόνα, που πλέον έχει το πάνω χέρι για τη δεύτερη θέση του ομίλου, μετά και την ήττα της Μακάμπι από τον Ερυθρό Αστέρα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Ντόελμαν με 21 πόντους, ο Ναβάρο με 17 (4/9 τρίποντα) και ο Πλάις με 15. Από την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, ο Μπατίστα σημείωσε 16 πόντους, ο Γκιστ 14, ενώ ο Διαμαντίδης πρόσθεσε 12 και το καλάθι της αγωνιστικής.

Εκρηκτικό ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός παίρνοντας ενέργεια από τον κόσμο του, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβγαλε καλές άμυνες και με τέσσερις σερί πόντους του Μπατίστα προηγήθηκε με 7-1 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Την ίδια ώρα, η Μπαρτσελόνα, έμοιαζε εγκλωβισμένη στην πιεστική άμυνα των «πρασίνων» και αστοχούσε στο ένα σουτ μετά το άλλο. Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Παναθηναϊκός και με τον Φώτση να δίνει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (21-16).

Αποσυντονίστηκε

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση. Οι «πράσινοι» εγκλωβίστηκαν στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, η οποία με την είσοδο του Ναβάρο βρήκε λύσεις στην επίθεση, κυρίως, πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (23-25), αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να πάρει time out. Ο Μαυροβούνιος τεχνικός πέρασε στον ματς τον Λαουάλ και ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (32-30), όμως το πρόβλημα κυρίως στην περιφερειακή άμυνα δεν λύθηκε. Οι Ισπανοί όπως ήταν φυσικό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και με ένα σερί 12-0 (!) στα τελευταία 2:40» του ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (32-42).

Ισορρόπησε τον ρυθμό

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός βλέποντας πως αν συνέχιζε όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε… τύχη, βελτίωσε την άμυνα του, και με τους Γκιστ και Μπατίστα να δίνουν λύσεις στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 8-0 και μετέτρεψε το 39-49 σε 47-49 τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι Ισπανοί ωστόσο είχαν και πάλι την απάντηση. Με τον Πλάις να κάνει μεγάλη ζημιά στη ρακέτα των «πρασίνων» η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα επιμέρους 8-2 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με… αέρα πέντε πόντων (52-57).

Ήθελε, αλλά…

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την κατάσταση και με τον Μπατίστα να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 56-60, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να πάρει time out για να σταματήσει τον ρυθμό των «πρασίνων». Οι οδηγίες του Ισπανού προπονητή έπιασαν τόπο και η Μπαρτσελόνα εκμεταλλευόμενη και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Ιβάνοβιτς επανέφερε τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (58-65). Οι γηπεδούχοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και με τρίποντο του Γκιστ μείωσαν στο καλάθι (73-75), όμως το λάθος του Νέλσον 16 δεύτερα πριν το τέλος και με το σκορ στο 74-77, «γκρέμισε» τα πάντα και η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια (81-77) από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 32-42, 52-57, 77-81

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 9 (3), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 9, Νέλσον 7, Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12 (3), Γκιστ 14 (2), Μπατίστα 16, Μπλουμς, Λαουάλ 4.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 21, Χεζόνια, Χουέρτας 2, Αμπρίνες 9 (1), Ναβάρο 17 (3), Σατοράνσκι 7, Πλάις 15, Τόμας 2, Όλεσον, Λάμπε, Νάχμπαρ, Τόμιτς 8.