Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ο «Ντούντα» παγίδευσε τον Ολυμπιακό στην Πόλη: 84-70 η Εφές…

Την πρώτη του ήττα στο Top-16 της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πληρώνοντας το πολύ κακό του δεύτερο ημίχρονο, ηττήθηκε στο «Αμπντί Ιπεκτσί» με 84-70 από την Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

138045xlarge (1)Οι ερυθρόλευκοι παγιδεύτηκαν στην πολύ καλή αμυντική τακτική του Ντούντα, με τον Ντρέιπερ να «εξαφανίζει» κυριολεκτικά τον Σπανούλη, ο οποίος έμεινε σε μια από τις πλέον ήσυχες βραδιές του με την φανέλα του Ολυμπιακού, έχοντας μόλις 2 πόντους (2/2 βολές, 0/6 σουτ) και μόλις 1 ασίστ!!! Ο Χάντερ ήταν αυτός που προσπάθησε τα μέγιστα για τους «ερυθρόλευκους», έχοντας 12 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους είναι οι Μάντζαρης (όλοι στο πρώτο ημίχρονο) και Λαφαγιέτ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι περισσότεροι πόντοι της Ελληνικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν με βολές! Για την Εφές, που πέτυχε μια σημαντική νίκη για την εξέλιξη του ομίλου, ο Ντρέιπερ εκτός από φοβερή άμυνα, είχε 14 πόντους (4/4 τριπ.), με τον Κρίστιτς να έχει 13 πόντους και Λάσμε 12 πόντους (6 ριμπ.). Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Περπέρογλου με 8 πόντους.

Το φίλμ
Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το παιχνίδι θα πήγαινε σε χαμηλό ρυθμό και στις πολλές επαφές, και έτσι η Εφές αρχικά προηγήθηκε με 8-4 χάρη σε τρίποντο του Περπέργολου, με τον Ολυμπιακό να απαντάει, και με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Μάντζαρη να προσπερνά με 8-9 στο 5′. Ο Μάντζαρης με νέο τρίποντο και ο Χάντερ έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (10-16) στο 8′, με τους Τούρκους να απαντούν, και με 2 βολές του Κρίστιτς να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (17-18).

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα ήταν αυτός που ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, και με πέντε προσωπικούς πόντους έφερε την Εφές στο 25-23, με τον Κρίστιτς με κάρφωμα να την ανεβάζει στο +4 (27-23) στο 13′. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε νέες απαντήσεις, και έτσι με πέντε πόντους από τον Χάντερ προσπέρασε με 33-34, για να ακολουθήσουν δυο τρίποντα από τους Μάντζαρη και Λαφαγιέτ (ακριβώς με την λήξη) για να κλείσει το ημίχρονο με 37-40, υπέρ του Ολυμπιακού, και όλα αυτά με τον Σπανούλη να έχεις μόλις 2 πόντους.

Ο Ντάρντεν συνέχισε το σερί με τα σουτ των τριών πόντων για τον Ολυμπιακό, γράφοντας το 40-43 στο 23′, αλλά από εκεί και πέρα το καλάθι έδειξε να «μίκρυνε» για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς η Εφές μέσα από την άμυνα της, και με τον Περπέργολου να τις δίνει λύσεις, προσπέρασε με 45-43, για να έρθει ο Μπαλμπάι με τέσσερις προσωπικούς πόντους να γράψει το 53-48 για την ομάδα του, με τον Μπέλιτσα με δυο βολές να πετυχαίνει το 55-48, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 57-52, χάρη σε κάρφωμα του Ντάνστον ακριβώς στο φινάλε. Αυτό ήταν το πρώτο δίποντο του Ολυμπιακού στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, ο οποίος σκόραρε ένα τρίποντο και επτά βολές (οι 4 από τον Σλούκα).

Ο Ντρέιπερ με τρίποντο έφερε το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο +12 (64-52) στο 32′, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 7-0 σερί, και τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να σκοράρει, επιμένοντας κατά κόρον στα σουτ τριών πόντων. Ο Αμερικανός γκαρντ της Έφες με ένα ακόμα τρίποντο (3/3) την ανέβασε στο +13 (67-54) , με τους Ερτέλ και Τζάνινγκ με διαδοχικά τρίποντα την φέρνουν στο +18 (73-55) για την ομάδα του στο 36′, βάζοντας βάσεις για μια σπουδαία νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-40, 57-52, 84-70
ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 2, Περπέρογλου 8 (1), Σάριτς 4, Ντρέιπερ 14 (4/4 τριπ.), Κρίστιτς 13, Λάσμε 12 (6 ριμπ.), Κορκμάζ, Τζάνινγκ 8 (2), Ερτέλ 9 (1 τριπ., 6 ασίστ), Μπιέλιτσα 10 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12 (8 ριμπ.), Ντάνστον 6, Σπανούλης 2 (2/2 βολές, 0/3 διπ., 0/3 τριπ., 1 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 8, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 11 (3/7 τριπ.), Λαφαγιέτ 11 (3/4 τριπ., 4 ασίστ), Ντάρντεν 7 (1), Λοτζέσκι 7 (2/2 τριπ.).

Πηγή: basketblog.gr