Νίκη στο ΣΕΦ για τον ΠΑΟ

Τον χαρακτήρα του… εξάστερου θυμήθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρέσυρε τον Ολυμπιακό στην 4η περίοδο, με αποτέλεσμα να φύγει θριαμβευτής από το ΣΕΦ (70-64) και να προκριθεί στους «4» του Κυπέλλου!

pavlovich-sef

ίποτα δεν άλλαξε από πέρυσι! Με τον Ολυμπιακό να «καταρρέει» στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε 70-64 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ και έτσι πήρε και φέτος το «εισιτήριο» για τον ημιτελικό του Κυπέλλου.

Πρώτοι σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν οι Δημήτρης Διαμαντίδης και Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα του Πειραιά που ήταν τραγικά άστοχη, κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 15 πόντους.

Το ματς

Πιο καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την άστοχη επιμονή του Παναθηναϊκού από το τρίποντο και έτσι προηγήθηκαν 8-2. Όμως, στη συνέχεια ήταν η σειρά των «ερυθρόλευκων» να κολλήσουν στην επίθεση, με τους «πράσινους» να κάνουν με τη σειρά τους ένα σερί 7-0 για το προσπέρασμα (8-9). Όπως είναι φυσικό λόγω της εποχής, τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου δεκάλεπτου δεν διεκδικούσαν δάφνες… ποιότητας, με τις δύο ομάδες να ήταν νευρικές, άστοχες και να σκοράρουν κυρίως από τις βολές. Αυτό, συνέφερε την ομάδα του Πειραιά που προηγούνταν 14-12, στο τέλος.

Το αργό και κακό μπάσκετ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους δύο προπονητές να έδειχναν ακόμη να… ψάχνονται, αλλάζοντας διαρκώς τις πεντάδες τους. Ωστόσο, αυτό βοήθησε για λίγο τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε τον έλεγχο, αλλά και το προβάδισμα (18-14), με τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια να κάνει ένα 7-0 για το 18-21 στα μισά της περιόδου. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς ήταν μπροστά για μερικά λεπτά, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ξανά λύσεις με τον Λοτζέσκι (26-24). Όμως και πάλι, τα τελευταία του πρώτου χρόνου, αμφότερες οι ομάδες έκαναν… διαγωνισμό λαθών και αστοχίας, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 26-26.

Με τον Λοτζέσκι να έχει μπει καλά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (31-28), ωστόσο ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ, πέρασε ξανά μπροστά (31-34). Η άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου τα πήγαινε καλά, αλλά στην επίθεση ήταν πολύ κακοί, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο να διατηρούνταν μπροστά, αλλά να πηγαίνουν ακόμη και στο +5 (33-38). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν τη ηνία του ματς, αλλά κάποιες καλές άμυνες των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με το τρίποντο του Αγραβάνη στη λήξη του χρόνου, το σκορ της περιόδου ήταν στο 44-44.

Πολύ φουριόζος μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος εκμεταλλευόμενος πολύ καλά τα λάθη του Ολυμπιακού και την αστοχία του -γιατί δεν είχε καλάθι για κάτι παραπάνω από έξι λεπτά- πήγε στο +15 (44-59), με ισάριθμο σερί (15-0)! Από την άλλη, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν «πελαγωμένοι» και έδειχναν να μην ξέρουν που… πατούν στο παρκέ. Παρ’ όλα αυτά, χάρη σε ένα μίνι-ξέσπασμα οι Πειραιώτες μείωσαν στους εννιά (53-61). Όμως, πλέον δεν υπήρχε χρόνος για εκείνους (2:19’) και έτσι το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη και την πρόκριση με το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 64-70