Μπορούσε και τη νίκη ο ΠΑΟΚ

Με τελικό σκορ 1-1 και ένα ματς πραγματικό «κλεφτοπόλεμο» ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ αυτή την ευρωπαϊκή βραδιά του σε μία κατάμεστη Τούμπα

paok-toympa

Του πήγαν όλα όπως ήθελε… μέχρι που ένα λάθος του Όλσεν «κρέμασε» τον ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά», άντεξε στην αφόρητη πίεση της Ντόρτμουντ, την «χτύπησε» με τον Μακ, όμως το λάθος του Σουηδού τον έκανε να νιώθει ικανοποιημένος ακόμη και με τον βαθμό, 1-1, στην Τούμπα.

Γύρω-γύρω όλοι και στο τέλος… Μακ. Η Ντόρτμουντ φλέρταρε με το γκολ από το ξεκίνημα, δεν το πέτυχε, και ο Σλοβάκος την τιμώρησε στην… μισή ευκαιρία που του δόθηκε και τελείωσε υποδειγματικά στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο, η ομάδα του Τούντορ είχε πιο καθαρό μυαλό και λειτούργησε καλύτερα ανασταλτικά. Μια φάση… εύκολη για τέτοιο επίπεδο έφερε το 1-1 για τους Βεστφαλούς με τον Κάστρο, να γίνεται σκόρερ έπειτα από λάθος εκτίμηση του Όλσεν. Στο φινάλε, ο «δικέφαλος» ξέμεινε από δυνάμεις, κλείστηκε στην περιοχή του, όμως άντεξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στην πολιορκία που δέχτηκε.

Φοβερή ατμόσφαιρα στην Τούμπα από τους περίπου 26.000 οπαδούς του ΠΑΟΚ αλλά και τους 1.000 της Ντόρτμουντ. Μοναδική παρένθεση τα καπνογόνα που άναψαν οι Γερμανοί στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον διαιτητή να διακόπτει το ματς για δύο λεπτά μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση.