Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

Αποκαταστάθηκε η διαφορά των πέντε βαθμών στην κούρσα για τον τίτλο

paok

Ένα μεγάλο διπλό κατάφερε να αποσπάσει από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του γηπεδούχου Ολυμπιακού με 1-2 στο εξ΄αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Στο ντέρμπι κορυφής του ελληνικού πρωταθλήματος ο «Δικέφαλος» υποχρέωσε τον πρωταθλητή Ελλάδας στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, κατακτώντας τρεις βαθμούς που στην πορεία ίσως αποδειχθούν «χρυσάφι» στην προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων, με τους παίκτες του «Δικέφαλου» να κάνουν σαφείς τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας από την άμυνα του Ολυμπιακού για να δυσκολέψουν την πρώτη πάσα.

Τα πρώτα σουτ της αναμέτρησης επιχείρησαν παίκτες των γηπεδούχων, με την προσπάθεια του Φουστέρ στο 8΄ να αποκρούεται από τον Γλύκο και το βολέ του Μιλιβόγεβιτς στο 13΄ να περνά άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρχίσει να κυριαρχούν έχοντας κατοχή, αλλά δεν έβρισκαν τρόπο να περάσουν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, καθώς ο Μήτρογλου για άλλο ένα βράδυ κινούνταν σε «ρηχά νερά» και οι μέσοι της ομάδας τους δεν πατούσαν στα εδάφη του Γλύκου.

Στο 22΄ ωστόσο ο διεθνής τερματοφύλακας αναγκάστηκε να κάνει δύσκολη απόκρουση στο σουτ του Μιλιβόγεβιτς, παρότι δεν είχε οπτικό πεδίο, για να «απαντήσει» η μακεδονική ομάδα με ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Τζανδάρη στο 27΄, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρομπέρτο.

Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες ο Αθανασιάδης εκμεταλλεύτηκε μία από αυτές στο 43΄, σκοράροντας από κοντά το 0-1 σε ωραία αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1 με το εκπληκτικό εν κινήσει βολέ του Φουστέρ στις καθυστερήσεις.

Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να προειδοποιούν στο 47΄ με τον Σαλπιγγίδη, την προσπάθεια του οποίου εξουδετέρωσε ο Ρομπέρτο και να ανακτούν το προβάδισμα στο 51΄ με εντυπωσιακό γκολ του Περέιρα, ο οποίος με εξαιρετικό μακρινό σουτ έγραψε το 1-2 σε αντεπίθεση που προήλθε από λάθος των παικτών του Ολυμπιακού.

Ο Μίτσελ προσπάθησε να επέμβει στο παιχνίδι αντικαθιστώντας γρήγορα τους Μανιάτη, Αφελάι με τους Κασάμι, Ντοσεβί (60΄) και λίγο αργότερα τον Μήτρογλου με τον Μπενίτες, με το κοινό των γηπεδούχων να αποδοκιμάζει τον διεθνή επιθετικό.

Με καλά φυλαγμένα τα άκρα, πολύ τρέξιμο και πίεση στον άξονα ο ΠΑΟΚ κρατούσε χωρίς ιδιαίτερο κόπο το αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να έχει πάντως τις στιγμές του.

Στο 69΄ ο Φουστέρ έχασε πολύ καλή ευκαιρία αστοχώντας σε κοντινή προβολή, στο 74΄ η κεφαλιά του Αυλωνίτη, σε εκτέλεση κόρνερ, πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 80΄ ο Γλύκος απέκρουσε το σουτ του Κασάμι από το ύψος της περιοχής.