Καθάρισε όταν σοβαρεύτηκε ο Ολυμπιακός: 87-70 τον Κόροιβο

Με νίκες συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ελλειπής Ολυμπιακός στην 22η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ επικρατώντας του Κοροίβου στην Αμαλιάδα με 70-87.

140803xlargeΟι «ερυθρόλευκοι» προβλήματιστηκαν από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όπου έχασαν την συγκέντρωση τους και έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ωστόσο, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και με την έναρξη της επανάληψης τα πράγματα έγιναν πιο απλα για τους νικητές, οι οποίοι είχαν σε καλή μέρα τους Λοτζέσκι (16π), Αγραβάνη (13) και Χάντερ (15π). Από τον Κόροιβο, που στάθηκε πολύ καλά στο παιχνίδι, ξεχώρισε ο Μάρσαλ (16π) και ο Μπάουερς (13π). Με 50% τρίποντα (7/14) τελείωσαν οι γηπεδούχοι τον αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

O Μπάουερς άνοιξε τον λογαριασμό στην αναμέτρηση κάνοντας το 2-0 για τον Κόροιβο αλλά ο Ολυμπιακός γρήγορα απέκτησε τα ηνία και με αιχμή του δόρατος τον Λοτζέσκι προηγήθηκε με 5-8. Για τα επόμενα λεπτά, η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε με τους Πειραιώτες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα αλλά τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ. Αυτό άλλαξε στο 8ο λεπτό της συνάντησης όπου με το σκορ 15-18, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σερί 7-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (15-25). Αγραβάνης και Μάρσαλ με τρίποντα έκαναν το 18-28 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ο Χάντερ με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (18-30) όμως, με συνεχόμενα τρίποντα από Γιαννακίδη και Βασίλιεβιτς ο Κόροιβος μείωσε στους 6 (24-30) στο 13ο λεπτό. Η ομάδα της Αμαλίαδας συνέχισε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια και ο Μπάουερς μείωσε ακόμα περισσότερο σε 29-34 αλλά ο Χάντερ με γκολ – φάουλ έδωσε «ανάσα» στους «ερυθρολεύκους» και σημείωσε το 29-37. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν και με 7 προσωπικούς πόντους του Κανονίδη μείωσαν στο καλάθι (37-39). Μάντζαρης και Τέρνερ «έγραψαν» το 38-44 που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα με την λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπάουερς να σκοράρει και να μειώνει σε 40-44 αλλά ο Ντάνστον «απάντησε» με 4 σερί πόντους (έκανε και 0/3 βολές στο ενδιάμεσο) για το 40-48. Στην συνέχεια, αφού μεσολάβησε και τεχνική ποινή στον πάγκο των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός πήρε αέρα 10 πόντων μετά από ώρα (41-51). Έτσι κύλησε ο αγώνα για το επόμενα λεπτά, με την διαφορά να παραμένει σταθερά στους 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι την αύξησαν και στους 16 (48-64) 2′ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, με καλάθια από Αγραβάνη, Ντάνστον και Παπαπέτρου. Συνεχόμενοι πόντοι από Ρούμπιο και ένα τρίποντο απο τον Αγραβάνη διαμόφωσαν το 56-68 της τρίτης περιόδου.

Χάντερ και Αγραβάνης σκόραραν με την επαναφορά των δύο ομάδων στο παρκέ για το τελευταίο δεκάλεπτο για να μειώσει ο Κανονίδης και ο Βασίλιεβιτς σε 61-72. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει σε υψηλό ρυθμό και με τον Λοτζέσκι να είναι σε πολή καλή επιθετικά μέρα εφτάσε την διαφορά στους 18 πόντους (62-80). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 70-87.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Ντάνστον 9, Ντάρντεν 9(1), Παπαπέτρου 3(1), Λαφαγιέτ 5(1), Λοτζέσκι 16(1), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 13(2), Μάντζαρης 9(1), Καββαδάς, Κατσίβελης 4.

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Μάγκετ, Μάρσαλ 16(2), Γιαννακίδης 6(2), Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπάουερς 13, Βασίλιεβιτς 8(2), Κανονίδης 12(1), Φιλιππάκος, Τέρνερ 5, Ρούμπιο 7, Γαλιώτος 1.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 38-44, 56-68, 70-87

Πηγή: basketblog.gr