Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ένα βήμα από τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Νίκη στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό με 77-72 επί του Παναθηναϊκού

Νίκη στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό με 77-72 επί του Παναθηναϊκού, με τους Πειραιώτες να είναι πλέον ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος!

Με περισσότερη ενέργεια μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ, όπου με τους Μιλουτίνοφ και Σπανούλη κατάφερε να κάνει ένα 8-2 στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, πέρασε ο Παπαγιάννης στο παρκέ, ο οποίος έπαιρνε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και με τον Φελντέιν να ήταν «καυτός» στην περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 10-0 (8-12). Μάλιστα, η άμυνα των «πράσινων» είχε μπλοκάρει εντελώς τους Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν τραγικά άστοχοι (εκτός από τις βολές) και με τον Καλάθη να εκμεταλλεύεται το ελεύθερο σουτ που του δινόταν, η διαφορά πήγε ακόμη και στο +8 (11-19), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Όμως, ο Ραντούλιτσα μόνο… κακό έκανε στους φιλοξενούμενους, με συνεχόμενα λάθη όταν μπήκε, με τον Λοτζέσκι από την άλλη να σπρώχνει τους «ερυθρόλευκους» για το -2 (17-19), αλλά τον Γουίλιαμς με 2/2 βολές να διαμορφώνει στο τέλος το 17-21.

Με την ίδια φορά συνέχισε ο Λοτζέσκι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δώσει στον Ολυμπιακό ξανά το προβάδισμα, χάρη σε ένα δικό του 5-0 (22-21). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με τους Παπαγιάννη και Παππά (24-26), αλλά οι Στρόμπερι και Χάκετ έτρεχαν στο παρκέ και σημείωναν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας τους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά στο +6 (32-26), στα μισά. Ωστόσο, η απάντηση των «πράσινων» ήρθε γρήγορα και ήταν άμυνα και… Φώτσης (32-21) αρχικά, ενώ στη συνέχεια ο –ορμώμενος από τον πάγκο και ορεξάτος- Φελντέιν, τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (39-44), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους στον εναπομείναντα χρόνο και με τις δύο βολές του Χάντερ, διαμορφώθηκε το 41-44.

Πολύ νευρικές και οι δύο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (44-44), αλλά στη συνέχεια το ντέρμπι έγινε Χάκετ εναντίον… Παπαγιάννη, όπου ο ένας απαντούσε στο καλάθι του άλλου (52-52). Ο Ολυμπιακός «σίγησε» στην επίθεση με πολλά άστοχα σουτ και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε για το +6 (52-56). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να μείνουν στο παιχνίδι, χάρη στα «ξεσπάσματα» του Ιταλού γκαρντ, αλλά η ομάδα του Πεδουλάκη, έχοντας άριστο πλάνο επιθετικό και πετυχαίνοντας πολλά εύκολα καλάθια, κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (57-62).

Όπως και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, έτσι και στου τέταρτου, αμφότεροι ήταν πολύ νευρικοί και άστοχοι, με τους Πρίντεζης και Χαραλαμπόπουλο να σπάνε το… ρόδι ύστερα από ένα τρίλεπτο (59-64). Ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε ούτε με… αίτηση και με τον Παναθηναϊκό να κάνει… θραύση στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά), η διαφορά πήγε ακόμη και στο +7 (59-66) στα μισά, ενώ τα χειρότερα για τους «ερυθρόλευκους» ήρθαν και με τον τραυματισμό του Πρίντεζη. Ωστόσο, εκεί οι «πράσινοι» θεώρησαν πως το ματς τελείωσε και ρίχνοντας την ταχύτητά τους, χάλασαν τον επιθετικό ρυθμό τους (με πολλές χαμένες βολές και σουτ), με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα 12-0 (με σημαντικό παράγοντα τον Παπαπέτρου) για το +5 (71-66), στα 1:48’’ πριν το τέλος. Ύστερα από περίπου τέσσερα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν (71-68), αλλά το μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη έστειλε τους Πειραιώτες στο +6 (74-68), ακριβώς 1’’ πριν τη λήξη! Χρόνος πλέον δεν υπήρχε για το «τριφύλλι», ενώ ήταν και άστοχοι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 77-72.