Η Ρεάλ μπροστά στην πρόκληση ενός ακόμη τίτλου…

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική απέναντι στην Κρουζ Αζούλ, στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό επικρατώντας με 4-0.

thumbnailΤο σκορ άνοιξε για τη «βασίλισσα» ο Σέρχιο Ράμος στο 15′, ενώ ο Μπενζεμά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, στο 36ο λεπτό. Οι Μεξικανοί έχασαν πέναλτι (απέκρουσε ο Κασίγιας) στο 40ο λεπτό και απώλεσαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 2-1. Στο 50′ ο Μπέϊλ πραγματοποίησε το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ίσκο στο 72′.

Είναι η πρώτη φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης θα αγωνιστεί σε τελικό της εν λόγω διοργάνωσης.

Ο τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο και αντίπαλος της «βασίλισσας» θα είναι ο νικητής του ημιτελικού της Τετάρτης, μεταξύ της Όκλαντ Σίτι από την Νέα Ζηλανδία με την Σαν Λορένσο από την Αργεντινή.