Καθάρισαν την Λιθουανία (96-68) και περιμένουν τον αντίπαλο στον τελικό οι Αμερικανοί…

Παίζοντας… διαστημικά μόλις για ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) η ομάδα των ΗΠΑ «καθάρισε» (96-68) εύκολα και την Λιθουανία και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό της Κυριακής. Από την πλευρά τους οι Λιθουανοί για ένα ημίχρονο προβλημάτισαν τους Αμερικανούς και θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό του Σαββάτου κόντρα στον ηττημένο του Γαλλία-Σερβία.

pegasus_LARGE_t_1041_106356451

Παίκτης-«κλειδί» ο Τζέιμς Χάρντεν με 16π., όλους στο τρίτο δεκάλεπτο(!), ενώ καθοριστική συμβολή είχαν και οι Κάρι, Ιρβινγκ και Τόμσπον.

Μπορεί το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρήκε τις ΗΠΑ στο +8 (43-35), όμως η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν αυτή της Λιθουανίας. Κι αυτό γιατί το συγκρότημα του Γιόνας Καζλάουσκας πήγε το παιχνίδι σε αργό ρυθμό, βγάζοντας εκτός κλίματος για μεγάλο διάστημα τους αντιπάλους τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι τους ανάγκασαν να σουτάρουν με το κάκιστο 15/46 (33%) σουτ εντός παιδιάς (11/30 δίποντα, 4/16 τρίποντα). Και αυτά μετά από ατομικές, κυρίως προσπάθειες, με τον Τόμσπον (14π. στο α” μέρος) να είναι ουσιαστικά η μοναδική αξιόπιστη «πηγή» πόντων για τους Αμερικανούς.

Αντιθέτως οι Λιθουανοί (παρά την ατυχία να χάσουν τον Κουσμίνσκας από το 6′ με διάστρεμμα και λίγο αργότερα τον Ντάριους Λαβίνοβιτς που χτύπησε στο χέρι, αλλά ξαναμπήκε) όχι μόνο έπαιζαν εξαιρετική, σκληρή άμυνα, αλλά είχαν και ωραίες συνεργασίες. Ετσι προηγήθηκαν με 10-13 (στο 5′), ενώ δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με περισσότερους από 10π. (32-22 στο 13′).

Θραύση με επιμέρους 33-14 και 16π. του Χάρντεν!

Η ομάδα των ΗΠΑ… εμφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Και όχι μόνο «εμφανίστηκε», αλλά κυριολεκτικά σάρωσε! Με ασφυκτική άμυνα, ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ οι παίκτες του Σιζέφσκι «καθάρισαν» το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

Με τον άποντο ως τότε Χάρντεν να κάνει… πάρτι σημειώνοντας 16π. στην συγκεκριμένη περίοδο(!), οι Αμερικανοί κυριάρχησαν απόλυτα, απέναντι στους… αγνώριστους πλέον Λιθουανούς που είχαν… παραδοθεί άνευ όρων.

Μέσα σε 2,5 λεπτά η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 20π. (57-37 στο 22:30), ενώ στο 29′ μετά από καλάθι του αφιονισμένου Χάρντεν το… κοντέρ έγραψε 30π.(!) (76-46). Εινα χαρακτηριστικό επίσης ότι σε κάποια στιγμή το επιμέρους σκορ ήταν… τριπλάσιο για τις ΗΠΑ (33-11), ενώ τελικά διαμορφώθηκε στο 33-14!

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η τελευταία περίοδος είχε πλέον αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ναι μεν οι παίκτες του Σιζέφσκι συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα και ωραίες φάσεις, όμως ήταν ξεκάθαρο ότι είχαν ρίξει αισθητά τον ρυθμό. Ακόμη κι έτσι όμως διατήρησαν με άνεση ένα μεγάλο προβάδισμα άνω των 20π. που άγγιξε ακόμη και τους 32π. (92-62), περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Ένταση στο τέλος

Στο φινάλε του ματς και ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαιναν να χαιρετηθούν, προέκυψε επεισόδιο ανάμεσα στον Κάουζινς και τον Κ. Λαβρίνονιτς. Πιθανότατα ο πρώτος κάτι είπε στον δεύτερο και για μερικά δευτερόλεπτα υπήρξαν μερικά σπρωξίματα. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων όμως, μεταξύ των οποίων και του Μάικ Σιζέφσκι, το περιστατικό δεν πήρε διαστάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 76-49, 96-68.

ΗΠΑ: Κάρι 13(3/6τρ), Τόμπσον 16(5/7δ, 2/5τρ, 3ασ), Ρόουζ 4, Φαρίντ 9(6ρ, 3ασ), Γκέι 3(7ρ), Ντε Ροζάν, Άιρβινγκ 18(6/10δ, 2τρ, 4ασ), Πλάμλι 2(4ρ), Κάζενς 7(6ρ), Χάρντεν 16(4/7δ, 2/4τρ), Ντέιβις 8(6ρ), Ντράμοντ

Λιθουανία: Πότσιους 10(1), Γιουσκεβίτσιους 12(10/10β), Κουζμίνσκας 15(9ρ), Ντ.Λαβρίνοβιτς 9(1), Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 3, Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 2, Σ.Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 15(11/13β, 7ρ), Βασιλιάουσκας.