Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μπάγερν: εμφατική νίκη με 4-0

Η κορυφή της Μπουντεσλίγκα χωράει μόνο μία ομάδα: τη Μπάγερν Μονάχου! Οι Βαυαροί έκαναν το… καθήκον τους, πήραν την εύκολη νίκη επί της Πάντερμπορν με 4-0 και αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο τις ισοπαλίες της Μάιντς και της Χόφενχαϊμ για να μείνουν πρώτοι με 11 βαθμούς.

pegasus_LARGE_t_1041_106371925Στην «Αλιάντς Αρένα», η Μπάγερν «καθάρισε» πολύ νωρίς το ματς κόντρα στην Πάντερμπορν, καθώς μόλις στο 14′ το σκορ ήταν ήδη 2-0 με τα τέρματα των Γκέτσε (8′) και Λεβαντόβσκι (14′). Στη συνέχεια η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έριξε ρυθμό, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως στο τελευταίο 15λεπτο πάτησε ξανά… γκάζι, φτάνοντας στο άντεο 4-0 με το δεύτερο γκολ του Γκέτσε (78′) και αυτό του Μίλερ (85′).

Την ευκαιρία να διατηρηθεί στην κορυφή έχασε η Μάιντς, η οποία αν και προηγήθηκε στην «Κομέρτσμπανκ Αρένα» με τους Χόφμαν (41′) και Οκαζάκι (44′), ισοφαρίστηκε από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με τα γκολ των Μάιερ (45′) και Σεφέροβιτς (82′).

Στην «Βίρσολ Ράιν Νέκαρ Αρένα» η Φράιμπουργκ προηγήθηκε μέσα σε ένα δίλεπτο (32′, 33′) με τον Φραντς, η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε με τον Ελιουνούσι (44′) και τον Ρούμπι (63′), όμως στο 75′ με πέναλτι ο Νταρίντα έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Ο Τσέχος, ωστόσο, αποβλήθηκε στο 81′ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέστεργκααρντ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Πρώτη φετινή νίκη για τη Σάλκε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο μέσα στο «Βέζερσταντιον» της Βρέμης επί της Βέντερ με 3-0. Και τα τρία τέρματα των «βασιλικών μπλ» επετεύχθησαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάιερ να ανοίγει το σκορ στο 48′, τον Νόιστεντερ στο 51′ να κάνει το 0-2 και τον Τρανκίλο Μπαρνέτα στο 85′ να διαμορφώνει το τελικό 0-3.