Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Με 5-4 η Μίλαν την Πάρμα και ένα τρομερό γκολ (τακουνάκι) από τον Μενέζ…

Κόντρα σε κάθε… ιταλική λογική, Πάρμα και Μίλαν πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, με τους Ροσονέρι να επικρατούν με 5-4 σε ένα απίστευτο παιχνίδι. Είχε προηγηθεί η… επτάρα της Ιντερ!

hi-res-7846560016104d4dab6cf34b85d76cc2_crop_northΗ Μίλαν λοιπόν πέτυχε το «δύο στα δύο», έπιασε στην κορυφή τις Ρόμα και Γιουβέντους και ετοιμάζεται να υποδεχτεί τον πρώην προπονητή της, Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Ο Μποναβεντούρα άνοιξε το σκορ με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή στο 25΄. Η Πάρμα αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με τονΚασάνο δύο λεπτά αργότερα. Οι Ροσονέρι ξανά πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ιάπωνα, Χόντα με κοντινή κεφαλιά στο 38΄. Ο Μενέζανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45΄.

Στην επανάληψη, έγινε χαμός. Με το καλημέρα η Πάρμα μπήκε ξανά στο ματς, όταν ο Χορκέρα έκανε κακό σουτ, ο Μπονέρα έμεινε παρατηρητής και ο Φελίπε από κοντά τίναξε τα δίχτυα του Λόπεθ για το 2-3. Στο 68΄ο Ολλανδός μέσος, Ντε Γιονγκ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στη Μίλαν. Πέντε λεπτά μετά ο Παλαντίνο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λουκαρέλι αμαρκάριστος με εξαιρετική κεφαλιά μείωσε σε 3-4.

Στο 79΄ο Μενέζ κυνήγησε τη φάση και πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουμε δει φέτος. Πήρε τη μπάλα από τη γκάφα των αμυντικών, πέρασε τον Μιράντε και όταν οι αμυντικοί και ο πορτιέρε επέστρεψαν με μαγικό τακουνάκι με τη μπάλα να υψώνεται, την έστειλε στα δίχτυα για το 3-5!

Το τελικό 4-5 διαμορφώθηκε από μία απίθανη γκάφα από πλευράς Μίλαν με τον Ντε Σίλιο να γυρίζει τον Λόπεθ από πολύ μακριά και τον Ισπανό να μην υπολογίζει καλά και να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του…

Τα είχε… όλα λοιπόν το παιχνίδι της Πάρμα με την Μίλαν, με τους «ροσονέρι» να φεύγουν νικητές με το εκπληκτικό 5-4 υπέρ τους, σε αγώνα που είχε δυο αποβολές, μία για κάθε ομάδα…

Αναλυτικά για την 2η αγωνιστική του καμπιονάτο:

Σάββατο
Έμπολι – Ρόμα 0-1 (45’+1 αυτ. Σέπε)
Γιουβέντους – Ουντινέζε 2-0 (8′ Τέβες, 75′ Μαρκίζιο)
Κυριακή
Σαμπντόρια – Τορίνο 2-0 (34′ Γκαμπιαντίνι, 79′ Οκάκα)
Κάλιαρι – Αταλάντα 1-2 (85′ πέν. Κόσου / 4′ Εστιγκαρίμπια, 67′ Μποάκιε)
Φιορεντίνα – Τζένοα 0-0
Ίντερ – Σασουόλο 7-0 (4′, 30′, 53′ Ικάρντι, 21′ Κόβατσιτς, 43′, 72′ Οσβάλντο, 74′ Γκουαρίν)
Λάτσιο – Τσεζένα 3-0 (19′ Καντρέβα, 56′ Παρόλο, 90′ Μάουρι)
Νάπολι – Κιέβο 0-1 (49′ Μάξι Λόπες)
Πάρμα – Μίλαν 4-5 (27′ Κασάνο, 51′ Φελίπε, 73′ Λουκαρέλι, 89′ αυτ. Ντε Σίλιο / 25′ Μποναβεντούρα, 37′ Χόντα, 45′ πέν. 79′ Μενέζ, 68′ Ντε Γιόνγκ)