Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Γής μαδιάμ στη Λιέγη! Συμβαίνουν και στο Βέλγιο…

Απίστευτες σκηνές στη Λιέγη, με τον κόσμο να εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο και να τα κάνει… γης μαδιάμ, καθώς η Σταντάρ έχανε από την τελευταία Ζούλτε Βάρεγκεμ με 1-2 για την 11η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

thumbnailΟι οπαδοί της Σταντάρ αντέδρασαν μ αυτό τον τρόπο, ενώ αρχικά πέταξαν… καρέκλες στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια έβριζαν και φώναζαν κατά του ισραηλινού προπονητή, του συμπαθή Λουζόν (που απέκλεισε τον ΠΑΟ) και του διοικητικού συμβουλίου της ομάδας.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε, αλλά η ατμόσφαιρα είχε βαρύνει πολύ από το πρώτο ημίχρονο, όταν η Ζούλτε σκόραρε. Ο Τροϊσι ήταν αυτός που πέτυχε το 2-0 για την φιλοξενούμενη στο 88’ και το γήπεδο πήρε… φωτιά. Οι οπαδοί της Σταντάρ χειροκρότησαν τον σκόρερ και άρχισαν να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς διακόπηκε για δέκα λεπτά, ξανάρχισε με τον Μποκού να μειώνει σε 1-2, αλλά στη συνέχεια η κατάσταση ξέφυγε.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων άρχισαν να πετούν καρέκλες στον αγωνιστικό χώρο, πολλοί μπήκαν μέσα και ο διαιτητής αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα στο 90’, δεν άφησε δηλαδή να παιχθούν οι καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα (11η αγωνιστική) στο Βέλγιο:

Μαλίν – Άντερλεχτ 1-1 (21′ Κορντάρο / 62′ Ντεφούρ)
Οστάνδη – Μουσκρόν 0-0
Κόρτραϊκ – Βάασλαντ Μπέβερεν 2-1 (7′, 90’+2 Σάντινι / 63′ πέν. Έμοντ)
Σερκλ Μπριζ – Λιρς 1-2 (40′ Σουκούτα-Πάσου / 10′ Μαζίκα, 49′ Κεϊτά)
Γάνδη – Σαρλερουά 2-2 (43′ Φοκέ, 80′ Ραμάν / 25′, 90’+3 Τενμόν)
Σταντάρ Λιέγης – Ζούλτε Βάρεχεμ 1-2 ΔΙΑΚΟΠΗ
Λόκερεν – Μπριζ 1-3 (16′ Βάνακεν / 4′ Ισκιέρδο, 73′ Φελίπε Γκεντόζ, 90’+4 Ρεφαέλοβ)
Γκενκ – Βέστερλο 3-1 (2’ Μ’Μπόγιο, 6’ Γκοριού, 78’ Σχρίβερς/12’ Ανίς)