Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Άλλαξε ο χάρτης του παγκόσμιου βόλεϊ…

Άλλαξε ο χάρτης του παγκόσμιου βόλεϊ. Γαλλία – Βραζιλία και Πολωνία – Γερμανία θα αναμετρηθούν στους ημιτελικούς του 18ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών που θα διεξαχθούν το Σάββατο στα γήπεδα της Πολωνίας.

pegasus_LARGE_t_1041_106365693
Στους τρίτους και τελευταίους αγώνες των δύο ομίλων της προημιτελικής φάσης η Γαλλία νίκησε το Ιράν 3-2 (25-20, 25-23, 22-25, 19-25, 15-09) και η Πολωνία τη Ρωσία 3-2 (25-22, 25-22, 21-25, 22-25, 15-11).

Η Γαλλία και η Πολωνία πήραν τις πρώτες θέσεις των δύο προημιτελικών ομίλων. Το Σάββατο η Ρωσία θα αναμετρηθεί με το Ιράν για την 5η θέση.

Η Γαλλία για δεύτερη φορά στην ιστορία της (η πρώτη ήταν το 2002) προκρίνεται σε ημιτελικά Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Σημείωσε δύο νίκες στην προημιτελική φάση και πήρε την πρώτη θέση στον G όμιλο στο Σπόντεκ του Κατοβίτσε.

Οι «πετεινοί» πήραν τα δύο πρώτα σετ που τους εξασφάλισαν την πρόκριση και την πρώτη θέση, ενώ πήραν μαζί τους και τη Γερμανία που για πρώτη φορά στην ιστορία προκρίθηκε σε ημιτελική φάση Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών.

Το Ιράν παρότι αποκλείστηκε προσπάθησε για τη νίκη γοήτρου, ισοφάρισε σε 2-2 αλλά στο 5ο σετ και η πάλι η Γαλλία έκανε τη διαφορά σε σερβίς και επίθεση και πήρε τη νίκη.

Ίδιο σενάριο και στο Άτλας Αρένα του Λοτζ όπου η Πολωνία προηγήθηκε 2-0 σετ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Η όμιλο αλλά και την πρόκριση. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να διασκεδάσουν τον αποκλεισμό τους από τα ημιτελικά με μια νίκη αλλά οι Πολωνοί τους έδωσαν τη χαριστική βολή στο τάι μπρέικ δίνοντας την ευκαιρία για εκατομμύρια Πολωνούς να πανηγυρίσουν έξαλλα τη νίκη γοήτρου και ουσίας επί των Ρώσων που θα πρέπει να περιμένουν άλλα τέσσερα χρόνια για να κατακτήσουν το μοναδικό τίτλο που τους λείπει μετά τη διάσπαση της ΕΣΣΔ.