ΠΑΟΚ: Με εντυπωσιακό μπάσκετ, 85-66 τους Πολωνούς

Τη δεύτερή του νίκη στο Eurocup πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας νικώντας τη Ζιέλονα Γκόρα 85-66.

18dcf79fa2a25bf6b694e6c5a6a7dacc_LΕντυπωσιάζοντας με την απόδοσή του και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου νίκησε 85-66 την δευτεραθλήτρια Πολωνίας και εξαργύρωσε το «διπλό» που είχε πανηγυρίσει στην πρεμιέρα μέσα στη Σμύρνη.

Οι Θεσσαλονικείς μπροστά σε περίπου 1500 οπαδούς τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού της Πυλαίας είχαν τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και πήραν το ροζ φύλλο που τους διατηρεί στην κορυφή.

Ο Δικέφαλος του Βορρά δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο, καθώς στο 10′ είχε προβάδισμα ενός μόλις πόντου (21-20). Ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε με 45-33 και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με τους γηπεδούχους να είναι εντυπωσιακοί έξω από τη γραμμή των 6,75 μ.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε αυτό το επίπεδο μέχρι το 30′, αλλά η τελευταία περίοδος είχε «ασπρόμαυρο» χρώμα, με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει το προβάδισμά του όσο κυλούσε ο χρόνος και να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 85-66.

Κορυφαίος των νικητών ο Χρήστος Σαλούστρος με 17 πόντους, ενώ για τους Πολωνούς προσπάθησε ο βετεράνος Λούκας Κόζαρεκ με 14.

Δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 64-53, 85-66.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12 (1), Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης 8 (2), Κάρτερ 7 (1), Κακαρούδης 6 (1), Τσόχλας 7 (1), Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 3 (1), Κόττας, Όντουμ, Βον 12, Σαλούστρος 17 (3).

Ζιέλονα Γκόρα (Ταντεούζ Αλεξάντροβιτς): Τσελ, Τρούτμαν, Μπαρτ 11 (1), Χόσλεϊ 8, Κούτσαρεκ, Τζόνσον 11, Χρίτσανιουκ 2, Ζαμόισκι 10 (2), Κόζαρεκ 14 (2).